Infotehnoloogia roll tänapäeva maailmas on tohutult suur ning sellega puutub mingilgi määral kokku peaaegu iga inimene. Elu Interneti ja arvutiteta tundub justkui võimatu. Kuid kui suur tähtsus on infotehnoloogial erivajadustega inimeste jaoks ja kui kättesaadavaks on see nende jaoks tehtud?

Loomulikult on Internetil ka puudega inimeste jaoks äärmiselt suur roll. See võimaldab sageli paremat, mugavamat ligipääsu erinevatele asutustele (näiteks internetipank), tagab võimaluse kaugõppeks või koguni kaugtööks (Internetipõhised kursused levivad üha enam ning on palju ametikohti, kus tööülesannete sooritamine kodust tegelikku lahkumist ei nõua) (Kikkas, 2009). Infotehnoloogia võimaldab inimestel olla kursis ka nende jaoks oluliste seadustega, mis käsitlevad näiteks kaitstud töötamise teenust, toetatud töökohti  (Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus, 2012). Kõik erivajadustega inimesed saavad neile mõeldud seadusi (nii töö, rehabilititasiooni kui ka abivahendite alaseid) näiteks Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse kodulehelt vaadata.

Interneti kaudu on erivajadustega inimestele üheskoos lihtsam nende jaoks olulistel poliitilistel debattidel kaasa lüüa. Interneti on parim moodus jõuda massideni, teha end nähtavaks. (Kikkas, 2009)

Lisaks eelmainitule annab infotehnoloogia erivajadustega inimestele suurepärase võimaluse omavahel suhelda, leida sõpru teistest riikidest, jagada oma muresid ning nii ka teistelt nõu saada.

Kuid loomulikult ei tohiks Internet ja arvutid erivajadustega inimesi tuppa lukustada ning kindlasti ei tohi eeldada, et kõik neile eluks oluline infotehnoloogia vahendite abil kättesaadav on. Kuigi IT tagab neile suhtlemise, võib-olla ka õppimise, töö ja ühiskonna elus osalemise- ei ole see piisav, et end osana ühiskonnast tunda. Ka erivajadusega inimene vajab reaalset kontakti teiste inimestega. Ka tema peab olema nähtav osa ühiskonnast. Näiteks peaks olema võimalik siiski ka reaalselt koolis käia ning selleks peavad olema tagatud vajalikud tingimused.

Infotehnoloogia on olulise tähtsusega pedagoogika seisukohalt. Sageli on kaugõpe ning sellega kaasnev suur vajadus arvutipõhiseks õppeks ainus võimalus puudega inimestel hariduse (eelkõige ka kõrghariduse) omandamiseks.

Infotehnoloogia kiire areng aitab järjest kaasa uutele meditsiinilistele saavutustele. Kõnnirobot ja muud rehabilitatsioonivahendid on teoks saanud just tänu IT-le.

Seega, kokkuvõtvalt võib öelda, et infotehnoloogia roll puudega inimeste jaoks on äärmiselt suur ja oluline ning see on muutumas aina kättesaadavamaks. IT lihtsustab erivajadusega inimese elu, kuid sellest hoolimata ei tohiks see saada tema elu ainsaks osaks. Kättesaadavad peaks olema nii arvutipõhised kui ka füüsilised abivahendid. Ning loomulikult lisaks sellele soov erivajadustega inimeste jaoks olemas olla.

Allikas:
Kikkas, K. (2009) Haridustehnoloogia ja erivajadustega inimesed/IT ja erivajadused,
http://beta.wikiversity.org/wiki/Haridustehnoloogia_ja_erivajadustega_inimesed/IT_ja_erivajadused (viimati vaadatud 18.09.2012)

Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus (2012) Kaitstud töötamise teenus https://docs.google.com/a/tlu.ee/viewer?a=v&q=cache:gKQv0R2vOLsJ:www.astangu.ee/nc/too/kaitstud-too-projekt.html?cid%3D997%26did%3D305%26sechash%3Dc91d312b+&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEEShwTIKvknUyLCfM9udBD8LWlv7fK8QeE58VaovPOTJoUP3Iv1X348PqsviQY4Rakoj-Dk7CrXyG391V_Y4Ap6jXHMRcvlr6_wtJAaFUjP0j7I1xSSW8LIi2egYNTRzgSfW07tp2&sig=AHIEtbQ0Pb_9mODuHpEmpqqjORUpdfs9sQ&pli=1 (viimati vaadatud 27.09.2012)





Leave a Reply.